شرح یک شکست؛ وقتی که شن‌ها پنجه‌های عقاب را کشیدند

شرح یک شکست؛

تحلیل‌های بسیاری در خصوص آنچه که در طبس اتفاق افتاد و دلایل عدم پیروزی نیرو‌های کارتر در عملیات پنجه عقاب وجود دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عملیات پنجه عقاب نام عملیاتی است که قرار بود بامداد روز 5 اردیبهشت ماه 1359 توسط نیروهای دلتای ارتش آمریکا از مرز زمینی ترکیه و به وسیله تعدادی کامیون اجرا شود، اما به دلیل برآورد تلفات احتمالی سنگین، طریقه اجرای آن عوض شد.
 
امروز ۳۸ سال است از عملیات شکست‌خورده آمریکایی‌ها به ایران می‌گذرد. چرایی شکست در طبس سال‌هاست که برای کارشناسان و مقامات ایالات متحده گنگ است؛ حمله‌ای که نتیجه آن برای جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا بسیار مهم به شمار می‌آمد و اکثر کارشناسان نظامی که وی برای بررسی موضوع حمله به ایران به کاخ سفید دعوت کرده بود، باتوجه به نیرو‌ها و تجهیزات نظامی این کشور، آمریکا را بنابر استفاده از اصل غافلگیری پیروز این پیکار می‌دانستند؛ اما دست تقدیر چیز دیگری را برای نیرو‌های نظامی آمریکا در ایران رقم زد.
 
پنجه عقاب عملیاتی بود که در طبس نافرجام ماند

جاسوسان در لباس کارمندان سفارت

روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ هیچ گاه از تاریخ جمهوری اسلامی ایران پاک نخواهد شد؛ روزی که دانشجویان پیرو خط امام با جسارت مثال زدنی به سفارت (لانه جاسوسی آمریکا) حمله و آنجا را تسخیر کردند. در این حمله حدود ۶۶ نفر از جاسوسان آمریکایی که در قالب کارمندان سفارت کار می‌کردند دستگیر و ۷۰ سند فوق محرمانه این کشور که نشان دهنده اعمال قبیح سازمان سیا در ایران بود ضبط شد.
  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
منبع این نوشته : منبع
آمریکا ,عقاب ,حمله ,نظامی ,پنجه عقاب ,پنجه‌های عقاب ,شن‌ها پنجه‌های